Julkaistu

Kanta-Häme ja DEFINE-ekosysteemi nousivat esiin puolustusalan edelläkävijöinä Brysselissä

Kanta-Hämeen puolustusosaaminen oli vahvasti esillä EU:n alueiden ja kaupunkien vuosittaisessa suurtapahtumassa Brysselissä 15.10.2025 keskustelutilaisuudessa "Regions Strengthening the EU defence industry: Dual-use for a resilient European defence innovation ecosystem".
Euroopan alueiden ja kaupunkien viikko paneelikeskustelu

Kanta-Häme oli ainoa suomalainen maakunta korkean tason puolustusteemaisessa keskustelutilaisuudessa, johon osallistui Kanta-Hämeen lisäksi edustajat Espanjan Murcian, Ranskan Bretagnen, Viron Tapan ja Alankomaiden Itä-Hollannin alueilta. Lisäksi keskusteluun osallistuivat Euroopan komission puolustuksen pääosasto (DG DEFIS) sekä elinkeinoyhtiöiden eurooppalainen kattojärjestö EURADA.

Tapahtuman lisäksi järjestettiin myös Espanjan Murcian ja Kanta-Hämeen johdon tapaaminen. Tapaaminen liittyi Murcian ja Kanta-Hämeen puolustusalan yhteistyön mahdollisuuksien kartoittamiseen ja niiden tunnistamiseen. Kanta-Hämeen ja Murcian alueilla on paljon yhtäläisyyksiä: molemmat alueet ovat puolustusteollisuuden kärkialueita, joissa on vahva puolustuksen ekosysteemi ja yritystoimintaa.

Kanta-Häme ja DEFINE ainoina suomalaisina puolustusaiheisessa keskustelutilaisuudessa

Keskustelutilaisuudessa käsiteltiin alueiden roolia ja alueellisen yhteistyön merkityksestä koko Euroopan puolustuksen ja turvallisuuden vahvistamisessa. Tilaisuus kokosi yhteen EU:n instituutioiden, eurooppalaisten alueiden ja eurooppalaisten elinkeinoyhtiöiden edustajia.

Maakuntajohtaja Toni K. Laine korosti paneelipuheenvuoroissaan alueiden kansainvälisen yhteistyön merkitystä sekä Suomen että koko Euroopan turvallisuuden ja kilpailukyvyn vahvistamisessa. Kanta-Häme on aktiivinen ja tulevaisuuteen katsova eurooppalainen alue, joka haluaa olla mukana kehittämässä uusia yhteistyömalleja sekä vahvistamassa EU:n puolustusta ja turvallisuutta.

Lisäksi maakuntajohtaja nosti esiin DEFINE puolustusalan ekosysteemin, joka on yksi ensimmäisistä EU:n aluekehitysrahoituksella käynnistetyistä puolustuksen innovaatioekosysteemeistä Euroopassa. DEFINE-hankkeen kautta Kanta-Häme on noussut näkyväksi toimijaksi myös eurooppalaisessa puolustusalan kehittämisessä ja kansainvälisessä yhteistyössä.

Seminaarin avauspuheenvuoron piti Sari Rautio, Hämeenlinnan kaupunginvaltuutettu, Euroopan alueiden komitean jäsen ja EPP-ryhmän puheenjohtaja. Hän nosti esiin tarpeen koko EU:n varautumisen ja turvallisuuden mahdollisimman ripeälle vahvistamiselle. Lisäksi hän painotti eurooppalaisten alueiden aktiivista roolia uusien innovaatioiden ja toimintatapojen kehittämisessä, jonka avulla voidaan vahvistaa eurooppalaista turvallisuutta.

Tapahtumassa esitettyjen puheenvuorojen yhteinen viesti oli, että EU:n yhteisen puolustuksen vahvistaminen on tällä hetkellä tärkeämpää kuin koskaan aikaisemmin. Myös Euroopan alueita tarvitaan uskottavan ja riittävän vahvan puolustuksen rakentamisessa. Unionin puolustukseen on myös varattava vahvat resurssit sekä tulevina vuosina että EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä 2028–2034.

Euroopan alueiden ja kaupunkien viikko Brysselissä
Kuvassa Riihimäen kaupunginjohtaja Jouni Eho (vas.), Murcian presidentti Fernando López Miras, Hämeen maakuntajohtaja Toni K. Laine, Murcian alueellinen ministeri ja tiedottaja Marcos Ortuño Soto, Hämeen liiton yhteysjohtaja Reijo Siltala ja Häme EU Officen johtaja Krista Taipale.

Kanta-Hämeen ja Murcian alueella kiinnostavia mahdollisuuksia yhteistyöhön

Espanjan Murcian alueen ja Kanta-Hämeen johdon tapaamiseen osallistuivat maakuntajohtaja Toni K. Laine, Riihimäen kaupunginjohtaja Jouni Eho ja Murcian alueen presidentin Fernando López Miras.

Keskusteluissa todettiin, että Kanta-Hämeellä, DEFINEllä ja Murcialla on useita yhtymäkohtia ja yhteisiä tavoitteita puolustusalalla, joiden pohjalta yhteistyömahdollisuuksia lähdetään selvittämään. Murcian kanssa tiivistettävän yhteistyön tavoitteena on myös syventää osaamista ekosysteemien rakentamisesta sekä siitä, miten alihankintaverkostot eri puolilla Eurooppaa toimivat. Keskustelussa nousi esiin yhteistyö myös EU-vaikuttamisessa.

Seuraava askel on Murcian puolustusalan edustajien vierailu Kanta-Hämeessä Riihimäellä marraskuussa.

Lisätiedot:

Toni K. Laine, Hämeen maakuntajohtaja, p. 050 463 7810, [email protected]
Jouni Eho, Riihimäen kaupunginjohtaja, p. 044 767 6674, [email protected]